česky deutsch polski

Osečná  

Vesnice roku 2001 Libereckého kraje

 

Evropská turistická Trasa

Logo ERN

Logo EU







Podralsko

Logo

Pro krajinu v mikroregionu Podralsko jsou charakteristické kuželovité kopce, výrazné pískovcové formace i četné rybníky a jezera. Z hřebenů Lužických hor se nabízí krásné výhledy do této zvláštní pozoruhodné krajiny. Evropská turistická trasa, dlouhá 115 km, vede v 6 různorodých a pestrých etapách z Petrovic přes klidné lesy, kolem sklaního divadla, podél Císařského dolu do idylické osady Polesí a na jih až ke starému královskému hradu Bezděz. K nádherným historickým památkám na cestě patří zámek Lemberk, bazilika se zůstatky Svaté Zdislavy z 13.století ve městě Jablonné v Podještědí, zřícenina hradu na hoře Ralsko i Svatý hrob v Mimoni. Další zajímavá stanoviště Lázně Kundratice v Osečné, rekreační centrum v Hamru na Jezeře se zříceninou hradu Děvín, centrum vodních sportů ve Stráži pod Ralskem a skalní soutěska na řece Ploučnice.

Podralsko

V krajině českého romantického básníka Karla Hynka Máchy poutník dojde po meandrech řeky Ploučnice až k Máchovu jezeru. Město Doksy patří k nejznámějším a nejvýše navštěvova ným rekreačním místům v Severních Čechách. Sakrální lahůdkou je kostel s kopií Madony z Montserratu, která prochází z kláštera Benidiktů na hoře Bezděz. Historické město Bělá pod Bezdězem s památkově chráněnou Českou bránou ukončí Vaše putování.


Prožitkových tras (115km):

Lužické hory/Novoborsko

Logo

Na Evropské turistické trase Chráněnou krajinnou oblastí Lužické hory se turista setká se skutečným a různorodým prožitkem v přírodě. Bude procházet rázovitými bukovými lesy a podívá se do českého sklářského řemesla. Evropská turistická trasa v mikroregionu Novoborsko je okružní trasou, která je dlouhá 107km a rozdělená do šesti etap. Z hraničního přechodu Waltersdorf – Dolní Světlá vede ke zřícenině hradu Tolštejn do Kamenického Šenova. Zde se totiž nachází jedinečná geologická zajímavost Panská skála – Herrenhausfelsen. Monumentální, 12m vysoké čedičové sloupce u malého jezírka jsou od roku 1895 nejstarší geologickou rezervací v České republice. V Kamenickém Šenově a Novém Boru můžete navštívit muzea a sklářské dílny. Další zajímavostí na Vaší cestě bude určitě Sloup v Čechách se stejnojmenným kamenem poustevníků a starým skalním hradem.

Novoborsko

V Modlivém dolu uprostřed lesa Vás potěší kaplička z roku 1886 i zajímavé pískovcové reliéfy a postavy. Výstup na impozantní kuželovitou horu Klíč u Svoru, která je národní přírodní rezervací, bude odměněn úžasným panoramatickým výhledem. Další cesta vede přes Rousínov, místo s řadou podstávkových domů, přes zříceninu hradu Milštejn, kolem přehrady Naděje a k 550 let starým tisům u Krompachu. Na vrcholu Hvozdu Vás původní horská chalupa na německé straně pozve k příjemnému odpočinku.


Prožitkových tras (107km):
  • Lužická etapa (Lužická) - 13km
  • Buková etapa (Buková) - 17km
  • Sklářská etapa (Sklářská) - 16km
  • Okolím Sloupu (Sloupská) - 23km
  • Kolem Svoru (Svorská) - 22km
  • Kolem Mařenic (Mařenická) - 16km

Přirodní park "Žitavské hory"

Logo

Vše leží pěkně při sobě a člověk je vždy v centru dění. To je to zvláštní a krásné v Přírodním parku „Žitavské hory“ a „Údolí Mandavy“. Evropská turistická trasa v Přírodním parku „Žitavské hory“ je okružní trasou o délce 101km, rozdělenou do 6 etap. procházecích povodím Mandavy, kolem Olbersdorfského jezera – oblastí po těžbě uhlí, k vrcholkům Koitsche a Großer Stein, k vrcholům s krásnou vyhlídkou i tradičním rekreačním střediskům v nejmenším středohoří Německa. Návštěvník potká cestou řadu pamětihodností i klidná místa k odpočinku. Zmínit musíme Kanitz – Kyaw´sche, kryptu v Hainewalde, Karáskovo muzeum v Seifhennersdorfu, Německé muzeum damašku a froté látek v Großschönau, budoucí Dům přírodního parku ve Waltersdorfu z roku 1409, naučnou stezku přes Mühlsteinbrücke/bývalé lomy mlýnských kamenů v Jonsdorfu, 115 let starou Žitavskou úzkokolejnou železnici, romantickou zříceninu hradu a kláštera na Oybině a Bod Trojzemí na řece Nise.

Přirodní park Žitavské hory

Barokní město Žitava (Zittau), staré 750 let, návštěvníka okouzlí je dinečnou zástavbou, Velkým Žitavským postním plátnem z roku 1472 a divadlem Gerharta Hauptmanna. Místa, památkově chráněná s pohádkovými podstávkovými domy, která nabízí nádherné motivy k fotografování, taková objevíte v Bertsdorfu, Mittelher – wigsdorfu, Spitzkunnersdorfu, Großschönau a v rekreačním středisku Waltersdorf a klimatických lázních Jonsdorf. Historické restaurace Vás pozvou do Hornolužické kuchyně, na lahodné černé pivo a k příjemnému posezení.


Prožitkových tras (101km):
  • V revíru loupežníka Karáska - 22km
  • Hornolužicképodstávkové domy - 17km
  • Výlet za Lužickým strašidlem - 15km
  • Zaniklé vulkány a krásné vyhlídky - 15km
  • V Oybinském království - 10km
  • Trojzemí a historické město Zittau - 22km

Copyright © 2000-2024, Městský úřad Osečná. Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Jiří Hauzer.
Vytvořil rarouš.webdesign, postaveno na redakčním systému Gryphoon.